Ulaşım

Prag Havalimanından Şehir Merkezi ve Havalimanı

6 Nisan 2018
prag

Merhaba bugün sizlerle Prag hava limanın’ dan (Václav Havel Hava limanı) şehir merkezine ulaşımı gayet iyi ve kolay bir biçimde aklınızda kalacak bir şekilde göstereceğim ve hava limanı hakkında her bir detay sizlerle paylaşarak gezinizi en iyi şekilde başlamanıza yardımcı olacağım.

 

1. Prag’ a İniş

Prag’ a ilk indiğinizde her hava limanında olduğu gibi önce duty free alana gireceksiniz. Burada isterseniz şehre girmeden birkaç şey alabilirsiniz şehre kıyasla daha iyi fiyatlar görebilirsiniz fakat sadece bazı ürünlerde.

Daha sonra çıkış yazısını takip ettiğinizde pasaport kontrolü için bir sıra göreceksiniz. Kontrol den sonra direk olarak bagaj teslim bölümünü önünüzde bulacaksınız ve çıkışa doğru ilerleyeceksiniz.

 

2.Terminal

Çıkış yaptığınızda kendinizi bir bölgede bulacaksınız.Görsel olarak tarif edelim.Maddeler halinde ihtiyaçlara göre listeledim. Havalimanı sitesi.

prag havalimanı

prag havalimanı

 

A. Şehre Ulaşım İçin
 • Bagajınızı aldıktan sonra çıktığınız alan direkt olarak otobüslerin olduğu alana çıkan alan. Yani “X” ile gösterilen yer. Dümdüz ilerlediğinizde otobüslerin kalkış yerini önünüzde göreceksiniz.
 • Otobüs için bilet almanız gerekiyor. Bilet almayabilirsiniz de tabi ceza yemek istemiyorsanız benim fikrim almanız yönünde bunu 150 TL ceza yemiş biri olarak söylüyorum. Bilet için bir kaç tarife mevcut bunlar;
 1. 30 dakikalık : 24 CZK
 2. 90 dakikalık : 32 CZK
 3. 1 Günlük : 110 CZK
 4. 3 Günlük : 310 CZK

Buradaki bilet alma işi tamamen size bağlı ben sadece şehir merkezine gitmek istiyorum derseniz 2.seçenek ile yetinirsiniz. 3o dakika maalesef yetmiyor. Yada 1 veya 3 günlük alıp bir daha hiç parada vermeyebilirsiniz.Bazı sitelerde bagajınız içinde bir ücret ödemenizi söylerler ama buna gerek yok !

 • Şehre ulaşım için binmeniz gereken araba 119 no lu otobüs zaten bütün turistlerde bu otobüse biniyor. Biletinizi ilk bindiğinizde sarı makinelere okutmanız gerekiyor. Diğer otobüslere bakmanıza gerek yok zaten Türkiye çıkışlı bütün seferler bu otobüs saatinin geçerli olduğu aralıklarda yapılıyor.
 • İnmeniz gereken bir durak yok zaten otobüsün en son durağı metro istasyonu en son durakta inmeniz yeterli daha sonra insanları izleyin ve metroya girin.
 • Saatinizi kontrol edin eğer biletiniz bitmişse yeni bir bilet alın bitmemişse varacağınız yeri tahmin edip ona göre alın veya almayın.
 • İndiğinizde artık metro olduğumuzu varsayarak 3 hattan birine binmeniz gerekiyor A, B veya C hattı sizin bulunduğunuz metro hattı “A”
 • Eğer şehir merkezine gitmek istiyorsanız “Mustek” de inmeniz yeterli başka bir durak için aşağıdaki haritayı inceleyin.
 • Geri dönerken tekrar aynı yolu izleyeceksiniz. Nadrazi Veleslavin durağında inin ve tabelaları takip edin 119 otobüsü ile Terminal 1  ‘ de inin.
prag metro

prag metro

 

B. Yemek- Alışveriş İçin

Yemek ve alışveriş için hava limanında bazı yerler mevcut.Bunlar cafeler, market, restoranlar ve fast-food yerleri.

 1. Cafe :     *Costa Coffe    *Starbucks
 2. Restoranlar:  *Hava limanı terasındaki restoran *İtalyan restoranı
 3. Market: *Billa
 4. Fast-Food: *KFC     * Subway

Bunlar içinden tavsiye ettiklerim ilk olarak Starbucks çünkü Costa çok pahalı. Restoran olarak kesinlikle terastaki hatta şehirdeki yemeklerden daha güzel ve daha ucuz üstelik muhteşem bir manzara.Market zaten Billa ucuz ve bol çeşit ve son olarak KFC ile güzel bir b-smart menü.

 

3.Püf Noktalar

Son olarak bazı püf noktalar var ve hayat kurtarıyor.

 • UYUMAK için en güzel yer camın kenarındaki oturma yerleri ayaklarınızı uzatarak uyuyabilir ve prizden yaralanabilirsiniz.
 • Şarj için masalar mevcut hemen bilet makinasın’ ın yanında beyaz masalar prizler masanın üstünde maalesef oturacak yer yok bu masalarda ayaktasınız.
 • Aşağı kattaki tuvaletler daha temiz ve daha az kalabalık.
 • Duşlar mevcut gayet temiz fakat ücretli.
 • Terminal 1 ‘ e doğru bir stand var bilgi alma standı onun yanında broşürler mevcut hem Prag ulaşımı hakkında hem hava limanı hakkında harita bulabilirsiniz Kesinlikle önerilir !!!
 • Terasa kesin ve kesin çıkın manzara müthiş !!!!!!
 • Costa yerine Starbucks’ı tercih edin fiyatlar daha ucuz.
 • KFC veya Subway yiyebilirsiniz en azından kahvaltı için size çok iyi gelir fiyatlar da gayet makul.
 • Billa market de her şey var su ve diğer ihtiyaçlarınız için uğrayın fiyatlar her yerde aynı.
 • KESİNLİKLE PARANIZI HAVA LİMANINDA BOZDURMAYIN YARI YARIYA PARA KAYBEDERSİNİZ BİLET MAKİNALARINDA VE DİĞER YERLERDE KREDİ KARTI GEÇİYOR ŞEHİRDE PARANIZI DAHA KARLI BİR BİÇİMDE BOZABİLİRSİNİZ !!!!!!!!!

 

Eğer hala bulamadıysanız işte yol gösteren bir video.

 

No Comments

Leave a Reply

Emre Akbaki