Hive OS Logo
Hive OS

Hive OS OverClock

Merhaba bugün sizlerle Hive OS de nasıl OverClock yapılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi çok kilit noktaları işleyeceğiz.

1-) OverClock Nedir ?

Eğer bir işlemi yapıyorsak bu işlemin ne olduğunu da bilmeliyiz hele ki bu işlem sisteminize zarar verebilme olasılığı varsa.

OverClock yani Hız aşırtma, bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak demektir. Mesela 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 4.0 GHz hızında çalışan bir işlemci haline basit birkaç ayarla getirebilirsiniz. Şöylede diyebiliriz belli bir frekans da çalışan bir bilgisayar bileşenin 2.6 Ghz de çalışıyor olsun biz bu değeri OverClock(Hız Aşırtma) ile 3.3 Ghz çekmemiz mümkün.

2-) Her şey Hazır mı ?

 

Başlamadan önce Hive OS sistemini kurduğunuzu ve cüzdanınızı donanımınıza ayarladığımızı varsayıyorum . OverClock ‘ a başlayalım … Aşağıda gördüğünüz resim normal bir ekran  12 kartım var ve cüzdan konfigürasyonlarımı zaten belirledim. Rig, OC’ a  hazır !

 

OC önce
OC önce

 

3-) Hive OS OverClock Ayarları

Öncellikle gösterdiğim ayarlar AMD ekran kartları içindir. Nvidia ekran kartları için değildir.

 

Başlıklar halinde ayarların açıklamalarını sizlerle paylaşacağım. Sonrasında “benim kullandığım” ayarlar göre vereceğim yani bu değerler karttan karta değişkenlik gösterebilir, sizin kartlarınız bu ayarlarda düşük hash verebilir  böyle bir durumda yorumlar da yazabilir veya İnternet den kendi ayarlarınızı bulabilirsiniz. Buradaki genel amaç neyin hangi amaç ile kullanıldığını kavramak.

 

core clock ve dpm
core clock ve dpm

 

  1-)   Core Clock (Mhz) : İşlemcinin saatteki hızını gösterir.  Core Clock hızı kart üzerindeki elektronik kanallarla birleştirildiğinde kartın performansı konusunda net bir tablo ortaya koymaktadır. Core clock megahertz (MHz) ile ifade edilir.

Ben core clock için 1116 değerini vereceğim.

2-)  Core State : Core state aslında DPM(Dinamik Güç Yönetimi) anlamına geliyor Dpm :  Bu özellik , boş ya da yetersiz kullanılan sistem bileşenlerinin seçici olarak kapatılması anlamına gelir – bu tür sistemlerde güç kaybını azaltmak için özellikle etkili bir teknik olduğu kanıtlanmıştır.

Ben core state(dpm) için 3 değerini vereceğim.

 

mv ve memory
mv ve memory

 

3-) Core Voltage (mV)  :  Core Voltage (VCORE), CPU’ya (dijital devre olan), GPU’ya veya işlem çekirdeği içeren başka bir cihaza verilen güç kaynağı voltajıdır. Bir CPU’nun kullandığı güç miktarı ve dolayısıyla yaydığı ısı miktarı, bu voltajın ve çekildiği akımın ürünüdür.

Ben Core Voltage için 850 değerini vereceğim.

 

4-) Memory Clock (Mhz) : Gpu’dan aktarılan verilerin frekansını ve grafik kartının belleğini değiştirirler. Bir cihazı hızlı bir şekilde, cihaz hafızasından veya bir Gpu’dan daha kısa sürede işleye bildiğiniz daha fazla veriyi satabilirsiniz. Saat, hafızadaki veya Gpu’daki tüm transistörlerin geçiş hızını kontrol eder.

 

Ben Memory Clock için 1900 değerini vereceğim.

 

mdpm ve fan
mdpm ve fan

 

5-) Mem State:  Mem state aslında mdpm olarak geçer . Mdpm : RX kartları 1 veya 2 bellek durumuna sahip olduğu biliniyor (aslında 3 boşta durumu da dahil olmak üzere 3). Varsayılan olarak en yüksek durum seçilecektir. Ancak bazı nadir kartların, en yüksek durumdaki hatayı azaltmadığı ve daha düşük olanı seçmesi gerektiği bilinmektedir. Örneğin en yüksek 2’dir ve düşük voltaj için 1 durumunu ayarlamak istersiniz.

Ben Mem State için herhangi bir değer vermeyeceğim.

6-) Fan (%)  :  Kartların fan hızını bu ayar ile belirleyebiliyoruz eğer bir değer vermez isek otomatik fan hızı özelliği devreye girer ve sıcaklığına göre bir fan hızı belirler.

Ben fan hızı için 40 değerini vereceğim.

 

!!! ÖNEMLİ İPUÇLARI !!!

* Her kart için ayrı bir değer verebilirsiniz.

Örnek:>

memory değerleri
memory değerleri

 

*  Aggressive undervolting kutusunu işaretliyebilirsiniz. Bu, her DPM durumu için OC’ u ayarlamanıza izin verdiğiniz anlamına gelir. Bu, elektrik tüketiminizi ve hashratenizi artıracaktır…

Örnek:>

agressive undervolting
agressive undervolting

 

* Diğer ayarların açıklamaları:

 

detaylar
detaylar

 

  1. Info:  Tüm kartlar için bir değer veya boşluk ile ayrılmış her kart için değer listesi belirtebilirsiniz. “0” veya boş – hiçbir ayar uygulanmayacak.
    150 – değeri bütün GPU ‘ lar için.
    0 100 0 0 0 140 – GPU0 = değeri yok , GPU1 = 100, gibi

     amd-info  çalıştırırsanız anlık clock ayarlarını görebilirsiniz.

  2. Other User Settings:  Diğer kullanıcıların oluşturduğu OC konfigürasyonları kart modellerine göre kategorize edilmiş bir biçimde görebilirsiniz. Link
  3. Tutorial:  OverClock için Hive OS ‘ in yaptığı Rusça bir anlatım videosu. Link 

 

*Load And Save :

 

load and save
load and save

Bu ayar sizin yaptığınız OC konfigürasyonlarını kaydedebilir veya önceden yaptığınız herhangi bir OC konfigürasyonunu yükleyebilir.

 

4.Sonuç

 

Yukarıda verdiğim değerleri girdiğim de sistemin bana uygulandığını gösteren bilgi mesajı.

OC SET
OC SET

 

Diğer işletim sistemlerinin yanında bu OverClock sistemi çok güzel çalışıyor. Çoğu kullanıcı kolayca kullanabiliyor ve güzel buluyor. Benim düşünceme göre, bu OC sistemi çok iyi çalışıyor ve Windows gibi üçüncü parti uygulamaları kullanarak OC yaptığımızda ki gibi buglar ve karışıklık ile uğraşmıyoruz. Son olarak benim OverClock sonu hashrateim:

 

hashrate
hashrate

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.